صفحه اصلی > چشم اندازمرکز > برنامه استرتژیک 

استان هرمزگان با مساحتی حدود 62/71139 کیلومتر مربع بین 25 درجه و 30 دقیقه تا 28 درجه و 53 دقیقه عرض شمالی ا و 52 درجه و 44 دقیقه تا 59 درجه و 16 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است . این استان حدود 71 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان و از غرب و شمال غربی با استان های فارس و بوشهر و  از شرق به استان سیستان و بلوچستان و از جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است.

این استان درحال حاضردارای 13شهرستان (بندرعباس،بندرلنگه،میناب،رودان،بندرخمیر،جاسک، پارسیان ، بستک،حاجی آباد،قشم،سیریک ،بشاگرد، وابوموسی)می باشد و کیش و هرمز از نظر ارائه خدمات بهداشتی به عنوان مراکز توسعه سلامت محسوب می گردند. جمعیت کل استان در سال 92 بر اساس آمارگیری پایان سال 91 تعداد1614227 نفر گزارش شده است . که تعداد 883037نفر آن را جمعیت شهری و 731190 نفر آن را جمعیت روستایی شامل میگردد . (70/54%جمعیت در شهر ، 51/42% در روستاهای اصلی و اقماری و 78/2% در روستاهای سیاری )آب و هوای استان هرمزگان گرم و مرطوب بوده و حداکثر دمای آن در بندرعباس 44 و در شهرستان میناب 5/47 درجه سانتیگراد است . بطورکلی این استان تحت تاثیر آب و هوای بیابانی است و دارای تابستانهای طولانی و گرم و زمستانهای کوتاه و ملایم است .

شغل عمده روستائیان صرف نظر از مناطق حومه میناب و رودان و قسمت شمال بندرعباس و حاجی آباد که بیشتر کشاورزی است در نواحی ساحلی و جزایر غرب و منتهی الیه شرق استان ماهیگیری و پیله وری  و تردد شیخ نشینها است .

میزان بارندگی در اغلب نقاط استان کم و سالیانه بین 100 تا 150 میلی متر می باشد . مناطق شمالی استان را کوههای صعب العبور و فاقد جاده مناسب شامل شده و قسمت جنوبی از جلگه های ساحلی و شن زار دستخوش بادهای شدید ساحلی تشکیل گردیده است .میزان بارندگی در اغلب نقاط استان کم و سالیانه بین 100 تا 150 میلی متر می باشد . مناطق شمالی استان را کوههای صعب العبور و فاقد جاده مناسب شامل شده و قسمت جنوبی از جلگه های ساحلی و شن زار دستخوش بادهای شدید ساحلی تشکیل گردیده است .

علیرغم فعال بودن شبکه های بهداشتی و درمانی بررسی شاخصهای بهداشتی نشان میدهد که این استان با مشکلات عدیده در مقایسه با سایر استانهای کشور مواجه میباشد . این مشکلات در عین حال تابعی از محرومیت و توسعه نیافتگی استان از وضعیت اقلیمی و آب و هوایی آن می باشد.(آمار از وضعیت شاخصهای سلامت مادر و کودک)

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سال ۱۳۶۸ با هدف پرورش افراد متخصص در زمینه بهداشت  برای کشورتاسیس شد. در حال حاضر این دانشگاه شامل دانشکده پرستاری و مامایی ،‌بهداشت ،‌ دانشکده پزشکی   دندانپزشکی و 6 مرکز تحقیقات دارد . 168هیات عضو هیئت علمی دارد  . فارغ التحصیلاناین دانشگاه  در مشاغل  مختلف در کشور و در سطح بین المللی مشغول به خدمت رسانی هستند . دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان  همچنان به حفظ موقعیت رهبری و برتری خود را با دید بالا محلی و بین المللی ادامه میدهد. دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان  به منظور حفظ ارتباط خود  درون جامعه محلی و بین المللی و به عنوان  یک نهاد در سطح جهانی به محیط پویا پاسخ میدهد و آنرا تعدیل می کند. این برنامه ریزی استراتژیک در یک مکان استراتژی برای هدایت و راهبری دانشگاه  نه تنها برای  حفظ ارتباطات خودش بلکه  جهت حفظ و تطابق  با چشم انداز 1404 و قانون اساسی می باشد. این برنامه ریزی استراتژیک حول شش محور مسائل استراتژیک می چرخد ، عبارتند از:

1.       رهبری حاکمیت  و فرهنگ
2. منابع، تسهیلات  و زیرساخت ها
3. آموزش و یادگیری
4. پژوهش، نوآوری و فناوری
5. رقابت و تصویری از دانشگاه
6. مشارکت و همکاری
برخواسته  از مسائل استراتژیک شش هدف استراتژیک زیر در طول برنامه  دنبال خواهد شد.
1.  مدیریت  موثر دانشگاه
2.  رشد منابع پایه  دانشگاه و بالا بردن بهره وری
3.  تولید با کیفیت و جامع فارغ التحصیلان
4. کمک به توسعه جامعه از طریق ایجاد، ذخیره سازی، کاربرد و انتشار دانش
5.  افزایش رقابت در دانشگاه
6.  افزایش ارزش افزوده مشارکت ها و همکاری ها


به منظور انجام فعالیتهای باروری  و ناباروری و حل مشکلات ناباروری،  برنامه استراتژیک  و اهداف مرکز در جهت انجام تحقیقات ناباروری  در کنار فعالیتهای سابق مرکز  مورد بازنگری قرار گرفت. به این منظور پس از تهیه پیش نویس اولیه طی برگزاری جلسات مختلف شورای پژوهشی مرکز در ماههای اسفند 94 و فروردین و ادیبهشت 95 ، برنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایی شد.


 

   دانلود : 97مرکز_بارور__برنامه_استراتژ_ک.docx           حجم فایل 87 KB